Różnorodność biologiczna

Cześć! Dzisiaj powiemy sobie o różnorodności biologicznej, zacznijmy od tego co to w ogóle jest...
Różnorodność biologiczna jest to rozmaitość form życia występujących na Ziemi. Dotyczy ona  wszystkich organizmów i wzajemnych relacji między nimi. Dzielimy ją na trzy poziomy:

  • różnorodność ekosystemową
  • różnorodność gatunkową
  • różnorodność genetyczną
Różnorodność ekosystemowa jest to bogactwo typów ekosystemowych występujących na danym obszarze, na przykład: lasy, łąki czy jeziora. Jej poziom zależy od liczby ekosystemów na danej powierzchni. W Polsce występuje wiele typów ekosystemów m.in. rzeczne, jeziorne, leśne czy nadmorskie, do których należą wydmy i klify.  Lasy zajmują około 30% powierzchni Polski.

Różnorodność gatunkowa jest to rozmaitość gatunków występujących w danym ekosystemie. Im jest ona większa  tym bardziej ekosystem jest odporny na wszelkie zakłócenia. Największą różnorodność gatunkową odznaczają się ekosystemy naturalne, na przykład: leśne. Do najbardziej ubogich gatunkowo należą przede wszystkim ekosystemy zmienione przez człowieka, na przykład: łąki.

Różnorodność genetyczna jest to zmienność wśród przedstawicieli jednej populacji,  wynikającą z występowania różnych wersji genów. Jej poziom zależy od stopnia zróżnicowania genetycznego osobników danej populacji. Małą różnorodność genetyczną charakteryzują się zwykle gatunki zagrożone wyginięcie, na przykład: żubry, a dużą gatunki występujące pospolicie ,na przykład Wstężyk gajowy.

Zapraszamy do czytania kolejnych postów! Do zobaczenia!



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Racjonalne gospodarowanie zasobami przyrody

Klimat i czynnki kształtujące różnorodność biologiczną

Ochrona indywidualna i gatunkowa